американці21-23 вересня завдяки National Academies (Нью-Йорк, штат Колумбія) відбувся міжнародний семінар на тему “Відродження досліджень, освіти та інновацій в Україні”.

На семінарі розглядались передові методи розробки та управління національними науковими системами дослідження, вища освіта та інновації із застосуванням для України сьогодні та в майбутньому.

Цілями семінару були:

  • Вивчення дизайну, управління та фінансування національних досліджень, освіти та інновацій системи, а також уроки, отримані від Сполучених Штатів та Європи, включаючи реформи в таких країнах, як Польща та Естонія.
  • Розглянути найкращі практики, які довели свою стійкість з часом та стимулювали розвиток людського потенціалу, який буде необхідний сучасній конкурентоспроможній  економіці двадцять першого століття.
  • Вивчити, як використовувати значний науковий та технічний потенціал України для створення динамічної, продуктивної та конкурентоспроможної економіки на міжнародному рівні.
  • Визначити шляхи зовнішньої допомоги, а також найефективніший розподіл ресурсів у сфері досліджень, вищої освіти та інновацій в Україні.

 

У панельній презентації з технологічних інновацій брала участь Олександра Антонюк, Заступниця директора з наукової та інноваційної роботи Київського академічного університету / Провідна наукова співробітниця Інституту математики НАН України.

Під час свого виступу Олександра підняла важливі питання щодо України, її ролі у розвитку освіти та інновацій у воєнний період та післявоєнні перспективи. Зокрема вона відмітила наступне:

“Україна — новий погляд на світ. Наша країна не вперше дивує світ. Це зараз Україна знаходиться на перших шпальтах газет через її неочікуваний та гідний спротив військовій навалі, із якою поки що жодна країна світу не ризикувала сперечатися.

Східноєвропейські студії не помічали Україну та бачили її історію та взагалі дивилися на неї крізь призму імперського погляду з боку Росії, не помічаючи істини, яка стала очевидною зараз, про те, що інформаційна війна — це сучасний вимір геополітики. 

Завдяки своїй наполегливості та високому рівню освіченості населення, Україна може стати прикладом для всіх інших країн, що зараз належать до категорії “що розвиваються”, тестовою моделлю, на якій можна відпрацювати практики та виділити найкращі, які в майбутньому можна масштабувати на інші регіони.

На жаль, поки що найкраща світова наука, найвизначніші лідери думок не можуть передбачати соціальні процеси та поведінку як однієї людини, а тим більше великої сукупності людей, які утворюють нації.

На підставі цього, на мою думку є обгрунтованим припущення, що на даний момент ніхто не знає, що для України (і світу) буде найкращим рішенням, зокрема в частині інноваційного розвитку. 

На сьогоднішній момент, вже всі у світі розуміють, що для того, аби світ був спокійний, Росія має бути позбавлена можливості зробити наступний напад. Тому Україна має бути сильна. У тому числі (і в першу чергу) економічно. Це питання світової безпеки.”