Залучення жінок до дослідницької діяльності, досягнення гендерної рівності в науці є одним із головних завдань побудови Європейського дослідницького простору,  пріоритетом наукової політики у розвинених країнах.  Гендерний підхід інтегровано в  Рамкові програми ЄС з досліджень та інновацій, в тому числі пакети програм «Горизонт-2020» і «Горизонт-Європа». 

За сучасними даними ЮНЕСКО, жінки і дівчата, як і раніше, в науковому середовищі представлені значно менше, ніж чоловіки: в середньому лише 30% науковців в усьому світі — жінки. Численні дослідження показали, що жінки в областях STEM (наука, технології, інженерія та математика) публікують менше матеріалів, отримують менше грошей за свої дослідження і не досягають у своїй кар'єрі більшого прогресу, ніж чоловіки.

Але в Україні жінок у науці 46% — майже вдвічі більше, ніж в середньому у світі (станом на початок 2022 р.). Значно менше за своїх закордонних колег українські дослідниці жаліються і на гендерні упередження. Наразі Україна займає 12 місце за кількістю жінок-вчених в рейтингу серед 41 країни світу. Українки успішно працюють у різних галузях наук. Найбільше науковиць у галузі суспільних (65,8%), медичних (65,2%), гуманітарних (60,3%) наук; у технічних науках — 34,1%. 

Війна змінила життя науки в Україні в цілому, і вплинула на жінок -дослідниць. Представниці інноваційної команди КАУ були запрошені обговорити це  на 2-му регіональному  вебінарі  «Європа: Ґендерна рівність та інклюзія в STEM, дослідження та інновації в Європі, з акцентом на Україні», який відбувся 29 червня 2022 року. Цей вебінар було організовано в межах реалізації проєкту «Переосмислення дослідницької культури STEM», який виконується  Міжнародним об'єднанням жінок-інженерів та науковців (INWES) у партнерстві з  Університетом Warwick

Питанню гендерної рівності у довоєнний час та потребам жінок в науці під час війни в Україні на вебінарі  була присвячена окрема дискусійна панель.

Про що говорили:

Попри те, що в Україні частка жінок у науці майже вдвічі більша, ніж в середньому у світі, все ще лишається багато питань, які потребують відповідей та вирішення. Основні проблемні питання реалізації потенціалу молодих учених-жінок у STEM-секторі довоєнної України:

 • Наукова кар'єра. Для 59,7% респондентів вибір галузі знань, спеціальності та теми дослідження був під впливом цих факторів і лише для 13,5% – отримати хороший прибуток. Близько 25,7% молодих учених-жінок в секторі STEM має неповний робочий день.
 • Невідповідне фінансове забезпечення. Близько 2% молодих учених STEM-сектору мають дохід понад 19 тис. грн.; 17% – до 5000 грн.; 32% – від 5 до 9 тис. грн; 8% – від 09 до 13 тис. грн.
 • Середній рівень знання однієї іноземної мови і для 21% є причиною неподання на іноземні гранти, близько 15% молодих вчених-жінок у STEM мають контакти з іноземними колегами та знають їхні праці.
 • Для продовження своїх наукових досліджень лише 4% молодих вчених STEM мали робочі поїздки за кордон і лише 15% молодих учених-жінок STEM вважають, що наукова мобільність має найсильніший вплив на ефективність їх роботи.
 • Низький статус молодого вченого. Майже 54% респондентів незадовільно оцінюють соціальний статус молодого вченого.
 • Бюрократизація процесу подачі заяв на гранти. 52,65% респондентів передусім очікують зниження рівня бюрократизації процесу оформлення державних стипендій та субсидій, підвищення рівня відкритості конкурсів на їх отримання.
 • Низький рівень співпраці з бізнесом.  58,75% молодих вчених-жінок STEM не мають досвіду співпраці з бізнесом. Близько 61,5% молодих вчених-жінок у STEM мають власну ідею стартапу, але лише 5,9% реалізують цю ідею.

З війною дуже багато проблем загострилося, з’явилося багато нових. І про це підготували виступ Наталія Гаращенко та Лідія Гладченко, учасниці команди Академ.сіті, представниці ГО «Клуб економістів», наші активні  партнери з розбудови інноваційної екосистеми 

2 reg web2В межах розвитку  ініціативи UAScience.reload,   метою якої є підвищення обізнаності світової спільноти про загрози для українських науковців та підтримка тих, хто цього потребує, в квітні 2022 року було проведено дослідження щодо потреб українських науковців під час війни. Результати даного опитування були представлені на вебінарі, з акцентом на потреби дослідниць.

На сьогодні українські дослідниці, як і дослідники, найбільше потребують проєктів, до яких можливо долучитися найближчим часом. Для жінок в STEM  нагальними потребами є проєкти, до яких можна долучитися прямо зараз, доступ до дослідницьких лабораторій та обладнання, комунікація з дослідницькими командами, колегами, доступ до наукової літератури, програми мобільності, ліцензоване програмне забезпечення та доступ до інформації та даних. Серед особистісних потреб на першому місці у жінок-дослідниць у STEM є фінансова підтримка та відновлення/побудова соціальних контактів.  На момент опитування майже 73 відсотки вчених в Україні не мали можливості займатися дослідницькою діяльністю в тому ж обсязі, що й до війни, з різних причин – небезпечні умови, неможливість перебувати на робочому місці, технічні проблеми (відсутність світла, Інтернету тощо), апатія та відсутність інтересу.  38,1% вчених змінили місце проживання, але залишились в Україні, близько 15% виїхало за кордон, серед яких переважно жінки. 

Більш детально з результатами опитування можна ознайомитись за посиланням

Українські жінки в STEM мають консолідувати свої зусилля для допомоги один одному та рідній країні. ЦЕ стосується таких важливих питань як:

 • Функціонування критичної інформаційної інфраструктури of critical information infrastructures;
 • Організація інформування населення про загрози;
 • Забезпечення можливості та надійності надання важливих послуг з комунікації; and continuity of essential communication services;
 • Протидія кіберзагрозам;
 • Забезпечення інформаційної гігієни та ін. 

Про це говорили інші учасниці панелі, а також про важливість міжнародної допомоги для забезпечення розвитку дослідницьких лабораторій в Україні під час війни, про нові завдання  для наукової та інноваційної сфери з огляду на воєнні та поствоєнні виклики. 

Українські жінки в STEAM готові до співпраці на найвищому рівні! 

Матеріали вебінару доступні за посиланням.