eco innoday

Серед рятівних рішень – чиста енергія просто з повітря та нанотехнології з очищення води від мікропластику

Саме такі вражаючі інновації продемонстрували українські вчені на Eco Innovation Day, що пройшов 22 жовтня в КАУ в рамках проєкту Academ.City та був присвячений технологіям із захисту довкілля. Учені представили свої технології у секція «Чиста вода», «Чисте повітря» та «Чисте довкілля».

Україна займає 4 місце в Європі за смертністю через забруднене довкілля, ми в топ-рейтингах за забрудненням повітря та стічних вод. Тому нагальність впровадження екозберігаючих технологій не піддається сумніву. Як виявилось, наші вчені можуть запропонувати різноманітні технології, що вирішать будь-яку екологічну проблему, від інноваційного способу очищення води за допомогою нанотехнологій до проривного рішення отримання електроенергії просто з повітря!

Інститут геохімії та навколишнього середовища представив низку неймовірних розробок з очищення води. На окрему увагу заслуговує технологія водоочищення за допомогою плазми, що дозволяє очищувати воду навіть від мікропластику. Зважаючи на те, що більше 90% як бутильованої, так і проточної води в світі містить мікропластик, який становить потенційну загрозу здоров’ю людини, актуальність розробки важко переоцінити. А Валерія Ковач запропонувала інноваційну розробку утилізації нафтових плям з водної поверхні, що дозволяє швидко і дешево прибрати нафтові розливи з поверхні води та використовувати зібрану нафту за призначенням.    

Не менш вражаючими виявились технології з очищення повітря. Учені Інституту теплофізики представили різноманітні розробки очищення повітря від технологічних газів, а вчені Інституту металофізики ім. Г.Курдюмова пішли далі і зрозуміли, як видобувати чисту енергію просто з повітря! Причому це не вітрова енергія, що залежить від мінливої погоди та природних умов. Принцип видобування енергії в їхньому рішенні, як пояснила член команди проєкту Віра Філатова, схожий з принципом роботи гідроелектростанції, тільки замість потоку води використовується потенційна енергія стисненого повітря. І така енергія виявилась дешевшою і стабільнішою за вітрову, сонячну чи гідроенергію, адже її можна видобувати в будь-якій точці земного шару!  

Окремо можна виділити інноваційні рішення щодо моніторингу забруднення довкілля. Так, Артур Запорожець з Інституту геохімії та навколишнього середовища розповів, як за допомогою мережі бездротових сенсорів можна відстежувати рівень забруднення повітря в містах в режимі реального часу. Технологія здатна точно визначити джерело забруднення та концентрацію викидів. Це актуально не лише для комунальних служб, а й для жителів будь-якої міської багатоповерхівки. Адже, як зазначила Наталія Мірошник з Інституту еволюційної екології, навіть якщо ви прогулюєтесь парком біля свого дому, повітря там може більш забруднене, ніж на столичному шосе, через недостатність циркуляції повітря у житловому комплексі.

Загалом на Eco Innovation Day було представлено більше п’ятнадцяти унікальних технологій, що за умови впровадження у виробництво здатні істотно вплинути на “озеленення” економікита дати шанс на чисте довкілля для майбутніх поколінь українців. 

Подія відбулася в рамках проєкту Academ.City за підтримки BAYHOST (Bavarian Academic Center for Central, Eastern and Southeastern Europe), проєкту «German-Ukrainian Transfer Technology University Partnership» (GUTT.UP) та проєкту регіонального розвитку «Науково-технологічний центр КАУ (НТЦ КАУ)».


Інноваційні дні – регулярний захід Інноваційного Центру Київського академічного університету в рамках проєкту Academ.City. Це комфортне місце зустрічі української науки та бізнесу, де розробники знайомляться з представниками компаній, зустрічають нових партнерів та отримують корисні контакти, а український бізнес має змогу дізнатися про найновіші наукові розробки. 

Academ.City – проєкт, головною метою якого є створення умов для комерціалізації розробок українських вчених та налагодження зв’язків між науковцями та представниками бізнес-середовища. Academ.City створює екосистему для високотехнологічних інновацій, що дозволить вибудувати повний цикл створення deep tech продукту від ідеї до її ринкової реалізації.