Кафедра фундаментальних проблем загальної та прикладної фізики є базовою кафедрою Київського академічного університету при Інституті фізики НАН України.
Кафедра готує бакалаврів, магістрів та докторів філософії з сучасних напрямків квантової та нелінійної оптики, лазерної фізики. Головними напрямками досліджень є:
1.    фізика лазерів та лазерних матеріалів;
2.    нелінійна та сингулярна оптика;
3.    фундаментальні дослідження взаємодії лазерного випромінювання з речовиною та розвиток наукових основ лазерних технологій;
4.    голографія.
Під час навчання студенти долучаються до проведення досліджень з фізики газових, твердотільних лазерів та лазерів на барвниках. Вивчаються нелінійні оптичні явища у напівпровідникових, молекулярних та рідких кристалах, фоторефративних матеріалах, полімерах, органічних молекулах, фотополімерні матеріали для голографії та запису інформації. Активно ведуться роботи з нелінійної лазерної спектроскопії надвисокої роздільної здатності, розробляються нові методи лазерного керування рухом вільних атомних часток.  Поряд з традиційними для інституту напрямами, такими як динамічна голографія та оптика багатопучкових процесів, фізика спекл-полів та голографічні кореляційні методи трансформації лазерних пучків, вивчаються нові — наприклад, сингулярна оптика лазерних пучків.