Кафедра теоретичної та математичної фізики

Кафедра теоретичної та математичної фізики Київського академічного університету (далі – Кафедра) функціонує при Інституті теоретичної фізики ім. М.М.Боголюбова НАН України (далі – ІТФ) з 2017 року. ІТФ має багаторічний досвід роботи зі студентами та школярами в рамках роботи Науково-освітнього центру ІТФ, що працював з 2000 року і в 2022 році був реформований в Платформу OpenBITP . Ця Платформа є е-платформою для спільної комунікації випускників Центру, випускників та студентів кафедри теоретичної та математичної фізики і кафедри математики Київського академічного університету, наукових співробітників ІТФ та Київського академічного університету, студентів фізиків та математиків провідних українських університетів, вчителів та мотивованих школярів фізико-математичних ліцеїв.

Довідка

Освітньо-наукова діяльність КАУ провадиться через спільні спеціалізовані кафедри, які базуються в провідних наукових установах НАН України, відповідно до Розпорядження Президії НАН України №640 від 15.11.2018 року. Спільна спеціалізована кафедра теоретичної та математичної  фізики КАУ була створена згідно спільного Наказу Інституту теоретичної фізики ім. М.М. Боголюбова НАН України  та Державної наукової установи “Київський академічний університет” від 22.02.2019 року за № 5/01-2/9 і базується в ІТФ. До діяльності Кафедри залучені провідні фахівці ІТФ, серед яких два академіки НАН України, один член-кореспондент НАН України,  6 докторів фізико-математичних наук, 2 кандидати наук, два з них займають посади завідувачів відділів та три – завідувачів лабораторій ІТФ.

Основною метою діяльності Кафедри є підготовка висококваліфікованих компетентних фахівців з сучасної теоретичної та математичної фізики зі сформованим науковим мисленням, які володіють фундаментальними знаннями та практичними навичками, необхідними для розв’язання актуальних дослідницьких задач з фундаментальної фізики. 

Основними науковими напрямами освітньо-наукової діяльності Кафедри є фізика конденсованого стану (діраківські матеріали: графен, сіліцен, діраківські метали та інші), основи квантової фізики (нелокальність Белла, квантова теорія вимірювань, локалізація фотонів та частинок), квантова оптика (розповсюдження квантового світла крізь турбулентну атмосферу, некласичні властивості квантового світла) та квантова інформація, біофізика (фізика взаємодії активних молекул та іонів металів з ДНК і білками, комп'ютерні симуляції в біофізиці макромолекул), фізика високих енергій (фізика ядро-ядерних зіткнень при високих енергіях) та математичні методи в теоретичній фізиці, зокрема, в теорії класичних та квантових інтегровних систем.

Кафедра спільно з OpenBITP втілює в життя систему неперервної освіти для обдарованої молоді, що складається з трьох взаємопов'язаних ланок: освітньої роботи зі школярами провідних фізико-математичних ліцеїв, студентами кафедр природничих факультетів університетів та аспірантами Інституту, університетів, які ведуть дослідження з теоретичної та математичної фізики. В рамках цього співробітництва та із залученням інших кафедр КАУ, регулярно проводяться: літні та зимові школи з новітніх проблем теоретичної фізики для студентів та аспірантів, факультативи з фізики та математики для студентів 1-го і 2-го курсів фізичних та математичних факультетів університетів м. Києва, командні олімпіади що присвячені експерименту та комп’ютерній фізиці.